Obrady otworzył przewodniczący Rady ŚlOIIB Franciszek Buszka. Przy wysokiej, około 82. procentowej frekwencji delegaci wybrali Prezydium Zjazdu z przewodniczącym Janem Spychałą oraz komisje zjazdowe. Gościem Zjazdu z ramienia Krajowej Izby był prezes Krajowej Rady PIIB Andrzej Roch Dobrucki, który mówił o pracach samorządu na szczeblu krajowym, w szczególności działaniach PIIB dotyczących zmian legislacyjnych. Podkreślał jednocześnie wagę działań organów statutowych na szczeblu okręgów dla umacniania dobrego wizerunku naszego zawodu oraz potrzebę aktywizowania w pracach samorządu młodych członków.
Miłym akcentem było wyróżnienie 11 osób Dyplomami Ministra Gospodarki z okazji 25-lecia polskiej transformacji w uznaniu za aktywne propagowanie idei i ducha przedsiębiorczości oraz zaangażowanie i wkład w rozwój polskiej gospodarki oraz 3 osób Srebrną Odznaką Honorową PIIB.
W części sprawozdawczej przewodniczący organów statutowych omówili główne tezy swoich sprawozdań. Pełne teksty sprawozdań otrzymali delegaci z wyprzedzeniem wraz z zaproszeniem na Zjazd. Przewodniczący Rady podkreślił sprawne funkcjonowanie organów ŚlOIIB i podziękował osobom szczególnie zaangażowanym w pracach samorządu. Delegaci przyjęli uchwałami sprawozdania organów i udzielili absolutorium Radzie za 2014 rok. Przyjęli zasady gospodarki finansowej i budżet na 2015 rok. Po dyskusji delegaci przyjęli w głosowaniu jawnym 2 ważne uchwały. Jedna z nich dotyczyła zwiększenia środków finansowych na modernizację i wyposażenie nowej siedziby ŚlOIIB w Katowicach-Giszowcu, druga dotyczyła zachowania zmniejszonego składu Okręgowego Sądu Dyscyplinarnego.
Do Komisji Uchwał i Wniosków wpłynęło 20 uchwał i 18 wniosków. Przyjęte przez Zjazd wnioski zostaną skierowane do rozpatrzenia przez Radę ŚlOIIB oraz Krajowy Zjazd PIIB / Krajową Radę PIIB.